Augintiniai

Šeimininkai

Enciklopedija

Graikinis vėžlys

GRAIKINIS VĖŽLYS (TESTUDO GRAECA)

1) Paplitęs Šiaurės Afrikoje ir Viduržemio jūros pakrantėse.
2) Dieninis
3) UVB spinduliai būtini.
4) Lempa turi būti įtaisyta per 10 - 12cm nuo gyvūno.
5) Reikalinga 8-9 valandų UVB ekspozicija per dieną. Lempa turi būti įjungta 14-16 valandų per dieną.
6) Vėsiojoje zonoje vivariumo temperatūra dieną turėtų būti nežemesnė nei 25°C, naktį - vos keliais laipsniais žemesnė - 20°C. Kaitinimosi zonoje temperatūra turi būti 45°C.
7) Substratas turi būti suvirškinamas. Rekomenduojamas koralų smėlis.
8) Jiems reikia 12 savaičių per metus atvėsti.
9) Racionas susideda iš įvairių papildais praturtintų žalumynų.
10) Socialūs, mėgstantys vienas kito kompaniją.
11) Karapakso (šarvo) priežiūra.

Graikinis vėžlys (Testudo graeca)
Dieninis gyvūnas. Dieniniai gyvūnai tai bet kokie gyvūnai kurie yra aktyvūs dieną. Vivariumas (skaitykite skyriuje „vivariumų tipai") turi būti termoreguliuojamas. To reikia, kad gyvūnas galėtų reguliuoti savo kūno temperatūrą išoriniais šilumos šaltiniais. Yra taip pat būtina atkurti saulės šviesą panaudojant UVA/UVB spindulių šaltinius. Bet kuris dieną aktyvus roplys netekęs UVB šaltinio visapusiškai kentės. Ropliai iš UVB spindulių šaltinio gamina vitaminą D3, kuris leidžia jiems pasisavinti kalcį ir fosforą. Esant vitamino D3 stygiui jie absorbuos savo pačių kalcio rezervus, paprastai iš savo kaulų (žr.„metabolinė kaulų liga"). Dauguma dirbtinos šviesos šaltinių skleidžia UVA spindulius, tačiau tik specialios lemputės ir vamzdinės lempos yra skirtos ropliams skleisti UVB spindulius. Svarbu atminti, kad dauguma roplių vamzdinių lempų turi ribotą naudojimo terminą paprastai apie 6mėn., vėliau ši lempa vis dar skleis šviesą bet ne UVB spindulius. UVB spindulių lemputės gali tarnauti iki 2 metų.
UVB vamzdinės lempos turi ribotą veikimo lauką paprastai apie 25-30 cm. Svarbu, kad vėžlys patektų per 10-12 cm nuo lempos. Šios vamzdinės lempos skleidžia labai mažai šilumos, todėl nesukelia didelio pavojaus nudegti. Dažna augintojų klaida yra įtaisyti šią lempą per aukštai, kas riboja gyvūno ekspoziciją ir sąlygoja metabolinės kaulų ligos atsiradimą. UVB apvalių lempų veikimo laukas yra didesnis priklausomai nuo jų galios. Jos gali būti įtaisytos 180 cm aukštyje. Šios lempos labai įkaista ir gali kelti nudegimo riziką.
Šiems gyvūnams reikia 8-9 valandų UVB spindulių ekspozicijos per dieną. Tai užtikrinant yra svarbu, kad dirbtinė šviesa sklistų ne tik iš UV lempų, bet ir iš kitoš viesos šaltinio įjungto 14-16 valandų per dieną. Taivadinama fotoperiodu. Nėra gerai palikti lempą tik 8-9 valandas, nes nėra aišku ar vėžliui tokios trukmės ekspozicijos pakanka.

Kaip jau minėta, bet kokiam ropliui reikia įrengti karštąją ir vėsiąją zonas, tarp kurių būtų laipsniškas temperatūros pasikeitimas. Tai vadinama termoreguliacija, kuri yra roplio laikymo pagrindas.Vėžlys mėgsta aukštą temperatūrą todėl mielai kaitinsis esant 45°C. Dieną vėsiojoje zonoje turėtų būti ne mažiau25°C. Naktį temperatūra gali nukristi ne daugiau 20°C. Šeimininkai dažnai klysta nakčiai visai išjungdami šilumos šaltinį. Svarbu, kad vivariume būtų geros kokybės termometras. Pageidautina matuoti temperatūrą abiejuose vivariumo galuose. Nors gamtoje temperatūra naktį nukrinta žemiau, esant nelaisvėje to daryti nebūtina.

Vėžlys praryja substratą esantį vivariume dviem būdais pirma, atsitiktinai, visaip pašarą ant žemės trypdamas ir nuo jos ėsdamas, antra, specialiai ėsdamas substratą norėdamos gauti vitaminų ir mineralų. Todėl yra gyvybiškai svarbu, kad roplio substratas būtų suvirškinamas ar be žalos pasišalintų iš organizmo. Koralų smėlis tinka idealiai, kadangi visi kiti substratai vienaip ar kitaip gali sukelti žalą.

Dažnai yra neteisingai manoma, kad visi sausumos vėžliai gamtoje įminga (hibernacija). Šiems vėžliams tain ebūdinga, nes įminga tik vidutinio klimato ropliai. Graikiniai vėžliai yra kilę iš labai karštos aplinkos, kuri visai nepanaši į vėsiąją mūsų kraštų aplinka. Mūsų žiemos sukelia nenatūralų šešių mėnesių periodą vėžliams. Dauguma herpetologų šiomis dienomis mano, kad yra pageidautina atkurti jų natūraliąją aplinką. Tam reiktų atšalus orui tinkamai įrengti dieninio tipo vivariumą ir suteikti 12 savaičių "atvėsimo" periodo galimybę . Keista, tačiau šis vėžlys gamtoje yra labiau linkęs slėptis nuo nepaprastos kaitros, nei nuo šalčio.
 Pet care: spur-thighed tortoise
Deja, daugelis šių vėžlių vis dar laikomi kaip ir seniau, t.y. sode nuo vėlyvo pavasario iki vėlyvo rudens, vėliau - dėžėje per žiemą. Faktiškai yra neįmanoma įtikinti žmonių, kurie daugelį metų taip laiko vėžlius, kad jie keistųjų laikymo sąlygas. Mūsų pareiga yra duoti teisingą patarimą kuris sąlygotų didesnę galimybę vėžliams išlikti. Ar vėžlys yra sveikas, pakankamai sveriantis ir išgyventųj am primestą iššūkį, turėtų spręsti veterinaras jį pamatavęs, pasvėręs ir atlikęs skaičiavimus pagal Džeksono formulę. Vėžlys yra patalpinamas į šiaudais/šienu pakreiktą dėžę, kuri turi būti įdėta į didesnę dėžę, kad tarp jų būtų tarpas. Taip vėžlį reiktų patalpinti ten būtų pastovi 5-10°C temperatūra. Vėžlį reikia apžiūrėti bent kartą per savaitę, tačiau nenustebkite, jei ankstyvą pavasarį išryškėja įvairūs sveikatos sutrikimai, kaip posthibernacinė anoreksija, respiratorinė infekcija ir akių infekcijos. Užsispyrusiems šeimininkams reiktų pabrėžti, kad tokios įstaigos, kaip Edinburgo zoologijos sodas, jau trisdešimt metų vėžliams nesukelia įmigio ir šie yra sveiki bei kasmet veisiasi.

Šiems gyvūnams patinka įvairus pašaras, kurį nelaisvėje sudaro kalciu irv itaminais praturtinti žalumynai ir įvairių gamtoje augančių augalų, kaip pavyzdžiui kiaulpienių, dobilų, usnių mišinys. Vaisiai turi sudaryti tik iki 5-10%raciono. Gyvūnų parduotuvėse galima įsigyti specialiai vėžliams skirto pašaro, kurį jie mėgsta. Šerti juos reiktų kasdien, nebent patys vėžliai nenori kasdien misti. Nešerti jokiu šunų ėdalu!

Labai socialūs ropliai ir mėgsta savo rūšies kompaniją. Tarp patinų būna šiek tiek agresijos, bet patelės gerai gyvena kartu grupėmis. Nepatartina laikyti šio vėžlio vieno, tačiau reiktų į vivariumą kitą įleisti atsargiai, kadangi nuo vienatvės jis gali būti agresyvus. Kartu laikyti kelių rūšių vėžlius gali būti pavojinga, kadangi Graikinių vėžlių patinai turi labai tvirtą šarvą kitų rūšių vėžlių karapaksas, juos suleidus, gali būti sužalojamas.

Vėžlio kiautas susideda iš karapakso (viršutinio šarvo), antkrūtinio (apatinio šarvo) ir paskirų dalių, vadinamų skydeliais. Šios tankios medžiagos sudėtis panaši į mūsų nagų sudėtį ir dabar manoma, kad ji jautri skausmui. Tai reiškia, kad kiauto negalima gręžti! Kiauto taip pat negalima nei dažyti, nei tepti alyva. Dažai trukdo absorbuoti ultravioletinius spindulius, o alyva atspindi UV šviesą. Abiejų šių reiškinių pašalinis efektas yra tas, kad tarp skydelių kaupiasi purvas ir bakterijos, kurie gali sukelti sausąjį puvinį ir kitas panašaus pobūdžio šarvo infekcijas.

 Tai gražus ropliai, tačiau mažai domisi žmogumi ir neatrodo, kad labai vertintų bendravimą su juo. Tiesą sakant, žmogų jie tik toleruoja.
 

Komentarus gali rašyti tik klubo nariai. arba į klubą.

Straipsnių paieška

Dominantis gyvūnas:

Klubo gyvūnai

Populiariausios paieškos:

Paskutinės paieškos:

Spausk patinka ir sužinok koks augintinis yra šiandienos žvaigždė!
Daugiau šito neberodyti - aš jau mėgstu Gyvunuklubas.lt.