Augintiniai

Šeimininkai

Enciklopedija

Nimfa

ĮVADAS

Lietuvoje perinčių paukščių priskaičiuojama iki 190 rūšių. Nepaisant didžiulės mūsų krašto paukščių įvairovės, gyvūnijos kampelyje pirmiausia turėtų būti apgyvendinami seniai domestikuoti, labai gražūs, įdomūs kitų kraštų paukščiai. Jie puikiai jaučiasi nelaisvės sąlygomis, lengvai veisiasi, neišrankūs maistui.

PAPŪGOS – Psittaciformes. Papūgų būryje yra 320 rūšių. Australijos žemyne gyvena daugiausia šio būrio paukščių – 50% visų papūgų (kakadu, nimfos, banguotosios papūgėlės ir kt.)! Anglų mokslininkas D.Guldas parašė net 36 tomų veikalą „Australijos paukščiai“.

Nimfa, kilusi iš Australijos ir nuo 1840-ųjų išplitusi Europoje, yra linksmabūdė, užtat viena mėgstamiausių pasaulyje namų paukščių.

Sausose Australijos stepėse kartu su banguotomis papūgėlėmis sutinkami ir didoki nimfų pulkai. Nimfos skraido labai gerai. Ieškodamos maisto ir vandens, nuo savo lizdaviečių jos nuskrenda dešimt kilometrų. Nors ir ne tokios spalvingos, bet gana gražios. Patinėlis pilkas, galva ryškiai geltona, turi gražų panašų į kakadu papūgų kuoduką. Patinėlio galvos šonuose ryškios rausvos dėmės. Patelė pilka, tiks skruostai šiek tiek gelsvi. Nimfų, kaip ir banguotųjų papūgėlių, uodega ilga, laiptuota, patelės uodegos plunksnos su neryškiais šviesiai geltonais skersinais dryžiais. Nimfos yra vienos iš maloniausių papūgų kambaryje. Jų balsas švelnus, melodingas, visai nepanašus į kitų papūgų šaižų riksmą. Būdas jų irgi švelnus — vienoje voljere puikiai sugyvena su banguotosiomis papūgėlėmis, kitais mažais paukšteliais.

Perėti nimfoms reikia didoko 25X25 cm grindų ploto inkilo. Inkilo viduje įpilkite 5 cm storio medžio pjuvenų sluoksnį. Duobutėje patelė padeda 6–7 kiaušinius. Abu tėvai peri pasikeisdami 20–22 dienas. Jaunikliai iš lizdo pradeda rodytis po 5–6 savaičių. Išskridusius iš lizdo jauniklius tėvai dar maitina apie dvi savaites. Jauni patinėliai suaugusiųjų spalvą įgauną 10–12 mėnesių amžiaus. Kartais kuris nors iš tėvų trukdo auginti jauniklius, peša jiems plunksnas, išmeta iš lizdo. Laiku pastebėjus reikia laiku pažeidėją pašalinti iš narvo. Paliktas vienas patinėlis sėkmingai baigs perėti jauniklius, rūpestingai juos užaugins. Nimfų patinėlis, laikomas atskirai vienas, greitai įpranta prie žmonių. Labai mėgsta, kada jam pirštu kasomos plunksnos apie galvą, snapą, kaklą. Negirdėdamas kitų paukščių balsų, jis išmoksta kartoti dažnai girdimus žodžius, pakreipęs galvą gana komiškai taria savo vardą. Nepaprastai gražios nimfos albinosės. Visiškai baltos, gražiais kuodukais, jos labai primena papūgas kakadu.


BENDROJI CHARAKTERISTIKA


Nimfos ilgis — 30 cm. Vidutiniškai išgyvena 18 metų. Patelės nuo patinėlių skiriasi tuo, kad patelių veido spalvos blankesnės, vidinė uodegos pusė su dryžiais. Lizdavietė — inkilas. Peri nimfos 20—22 dienas. Jaunikliai palieka lizdą po 5–6 savaičių.


BŪSTAS


Narvelis turėtų būti ne mažesnis kaip 60–80 cm aukščio, 60–70 cm ilgio. Toks narvelis pakankamai erdvus papūgėlei. Jei laikysite porelę, galėtų būti keliasdešimčia centimetrų didesnis. Geriausia, kai narvelio dugnas yra plastikinis: lengviau išplauti, be to plastikinės sienelės neleidžia išblaškyti grūdų aiženų. Būtiniausi narvo atributai: grūdų lesyklėlė, pritaisyta prie narvelio šono; girdyklė; laktelė, pritvirtinta greta gertuvės; žvyro vonelė; presuotas mineralinių medžiagų briketas; dar keletas laktelių.

Narvelio grindis galima iškloti įvairiomis medžiagomis. Jas protarpiais reikėtų kaitalioti.
Paklotai, pakraikai: popieriniai paklotai, smėlio lakštai, birus smėlis, pjuvenos. Visa tai galima įsigyti zooprekių parduotuvėse.

Tinkamiausia vieta narveliui – gyvenamasis kambarys. Čia – mažiausia pavojų. Nelaikykite narvelio virtuvėje: nuodingi garai gali būti mirtini. Narvelį reikėtų laikyti akių aukštyje, kad galėtumėte su paukščiu kalbėtis. Jį pastatykite saugioje vietoje, atremkite į kokį baldą. Pastatykite narvelį taip, jog paukštis neperkaistų saulėje, kad jo neperpūstų skersvėjai, nepasiektų katės ir kiti įnamiai.


MITYBA


Nimfų lesalas turi būti įvairių rūšis, kad nesusirgtų virškinamojo trakto ligomis. Šerkite specialiais vidutinėms papūgoms skirtais mišinukai. Juos sudaro soros, kanarėlių ir saulėgrąžų sėklos. Įberkite papildomai vitaminų, mineralinių medžiagų. Galima duoti patarkuotų morkų, piene išbrinkintos bandelės gabalėlių, virtų kiaušinių ar košės, žalumynų. Visada būtinas šviežias vanduo.
Paprastai vienai nimfai per dieną užtenka 15–20 g įvairių sėklų mišinio. Nimfų perėjimo ir jauniklių auginimo metu kiaušinio trynys duodamas susmulkintas, sumaišytas su trintais džiūvėsėliais, įlašinus vitaminų, žuvies taukų. Kartais šį lesalą galima suvilgyti morkų sultimis.
Vasarą geriausi žalumynai — salotų lapai, žliūgės, dobilai ir kitos švarios žolės. Žiemą jas atstoja daiginti kviečiai, avižos, tradeskancijos lapai. Duokite įvairių vaisių skiltelių.


KAIP TINKAMAI ELGTIS SU NIMFA


Jei su nimfa elgsitės tinkamai nuo pat įsigijimo, tai ji taps labai jauki. Svarbu, kad bendrautumėt ramiai, nedarytumėt staigių judesių. Įnirtingas vaikymasis po namus — didžiulis sukrėtimas nimfai. Vidinė ramybė būtina ir jums, ir jai, tik tada užsimegs draugystė.
Nimfų patinėlis, laikomas atskirai vienas, greitai įpranta prie žmonių. Labai mėgsta, kada jam pirštu kasomos plunksnos apie galvą, snapą, kaklą. Negirdėdamas kitų paukščių balsų, jis išmoksta kartoti dažnai girdimus žodžius, pakreipęs galvą gana komiškai taria savo vardą. Nimfos yra draugiški paukšteliai ir laikomi voljeriukuose puikiai sutaria ir su kitomis papūgomis bei dekoratyviniais paukšteliais.

Laisvasis

2015 lapkričio 15

LABAI GRAZI,NIMFA,O KIEK JAI METUKU

Komentarus gali rašyti tik klubo nariai. arba į klubą.

Straipsnių paieška

Dominantis gyvūnas:

Klubo gyvūnai

Populiariausios paieškos:

Paskutinės paieškos:

Spausk patinka ir sužinok koks augintinis yra šiandienos žvaigždė!
Daugiau šito neberodyti - aš jau mėgstu Gyvunuklubas.lt.